Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci

Kraj: Niemcy
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 120 minut
Język: polski lektor

Wielokrotnie nagradzany, głęboko humanistyczny dokument o problemie zbrodni i kary. W październiku 2001 roku Jason Burkett i Michael Perry, z Conroe w stanie Teksas, zabili trzy osoby: Sandrę Totler, jej syna Adama oraz jego kolegę Jeremy’ego Richardsona. Pierwotnie sprawcy chcieli tylko ukraść wóz Sandry Totler. Kiedy pojawiły się przeszkody, postanowili je usunąć. Burketta skazano na dożywocie, Perry’ego – na karę śmierci…

Werner Herzog reżyser i autor scenariusza rozmawia z bliskimi ofiar, z detektywami, z personelem więziennym oraz ze sprawcami na kilka dni przez egzekucją Perry’ego, którą wykonano 9 lat po zabójstwie.

Film jest opowieścią o życiu i o śmierci. Granicą między jednym a drugim bywa chwila nieuwagi, niepomyślny zbieg okoliczności, czyjaś impulsywna reakcja. Jak mówi nawrócony były strażnik więzienny, który doprowadzał skazańców na egzekucję, nasze ulotne istnienie jest zaledwie kreską między datą urodzenia i śmierci.

Herzog, zdeklarowany przeciwnik kary śmierci, nie rozgrzesza zabójców, ale zastanawia się dlaczego państwo – zamiast działać odpowiedzialnie i z namysłem, zamienia się w kata i zabija swoich obywateli na podstawie prawa, które tak łatwo można zmienić.