Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Metropia

Metropiagatunek: Animacja, Sci-Fi
reżyseria: Tarik Saleh
scenariusz: Stig Larsson, Tarik Saleh
rok produkcji: 2009
kraj: Dania, Norwegia, Szwecja
język: polski lektor

Roger (głos Vincent Gallo) to życiowy szarak. Pracuje na infolinii, co dzień odbiera setki telefonów. Sfrustrowany chuderlak mieszka ze swoją dziewczyną Anną (Sofia Helin) w niewielkim mieszkanku w starym, odrapanym bloku. Męczy go codzienna monotonia i poczucie bezsensu. Nastroju nie poprawia mu także fakt, że jego dziewczyna przyjaźni się z fińskim rastafarianinem, którego intencje są cokolwiek niejasne. Banalny żywot Rogera zmienia się, gdy na swej drodze spotyka blondynkę, Ninę (Juliette Lewis). Wraz z nią bohater „Metropii” rozpocznie terrorystyczną walkę z korporacyjnym imperium, kontrolującym umysły Europejczyków.

Apokalipsa w kinie i literaturze zawsze jest monochromatyczna. Czy to „Księga ocalenia”, „Ludzkie dzieci”, czy powieściowa „Droga” Cormaca McCarthy’ego – wszystkie one ukazywały świat po zagładzie w tonacjach jednokolorowych. Ale nawet na ich tle świat Saleha jest mroczniejszy. Rzeczywistość osnuta kurzem, brudem i pyłem uwodzi plastycznością, a z szaroczarnych elementów Saleh buduje nastrojowe kadry. W jego animacji wszystko dopracowane jest do ostatniego szczegółu. Wszystko z wyjątkiem mimiki bohaterów. Ta ostatnia jest mało istotna, gdyż bohaterowie „Metropii” żyją w całkowitym odrętwieniu, zdehumanizowani stają się marionetkami w rękach korporacji.

„Metropia” to świat w czarno-białych barwach, gdzie niewinni i z gruntu dobrzy ludzie stają się trybikami w bezwzględnej machinie interesów, finansów i polityki. „Metropia” to animacja science fiction. Głosów postaciom użyczyli: Vincent Gallo, Juliette Lewis, Udo Kier, Stellan Skarsgard, Alexander Skarsgard, Sofia Helin.