Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Masa krytyczna

Masa krytycznareżyser: Mike Freedman
USA, 2010, 101 min.
polski lektor

Do 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9 miliardów. Reżyser filmu „Masa krytyczna” wraz z naukowcami i ekspertami zastanawia się, jak stale powiększająca się populacja poradzi sobie z kryzysem energetycznym i eksploatowaniem zasobów naturalnych Ziemi.

W 1947 roku John Calhoun przeprowadził eksperyment. Przez kilkanaście lat obserwował populację szczura wędrownego, której stworzył idealne warunki do życia i rozmnażania się. Przestrzeń, w której żyły gryzonie, Calhoun podzielił na cztery osobne pomieszczenia, połączone rampami. Liczba zwierząt nigdy nie przekroczyła 200 osobników na 1000 metrów kwadratowych. Jednak pierwsze niepokojące oznaki pojawiły się już przy zagęszczeniu populacji do 150 szczurów w pomieszczeniu. Zwierzęta stały się agresywne, atakowały się wzajemnie, zmieniły się ich zachowania seksualne, samice przestały opiekować się potomstwem. W efekcie naukowiec odnotował 96-procentową śmiertelność gryzoni w dwóch z czterech pomieszczeń.

Obserwacja zwierząt pozwoliła naukowcom wyciągnąć wnioski, że przeludnienie może podnosić poziom stresu i wyzwalać agresję, a co za tym idzie – wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Mike Freedman kręcił „Masę krytyczną” w pięciu krajach. Dokument został wzbogacony wywiadami z czterdziestoma wiodącymi ekspertami i naukowcami, którzy zastanawiają się, jak wzrost populacji ludzkiej wpłynie na wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?