Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Ludzie z City

ludzie z citykraj: Wielka Brytania
reżyseria: Marc Isaacs
rok produkcji: 2009
czas trwania: 58 minuty
język: polski lektor

Jedni obracali codziennie niewyobrażalnymi sumami, kształtując obraz międzynarodowej ekonomii. Drudzy żyli w cieniu wielkich szklanych wież, starając się związać koniec z końcem. Kryzys gospodarczy uderzył w jednych i drugich, odmieniając z dnia na dzień życie mieszkańców londyńskiego City.
Londyńskie City zajmuje niewiele ponad milę kwadratową powierzchni, ale to nie ujmuje w niczym jego reputacji centrum światowych finansów. Tutaj mieści się centralny bank Wielkiej Brytanii, giełda papierów wartościowych oraz największe na świecie giełdy paliw, walut, metali szlachetnych i produktów rolnych. Tu wreszcie zapadają decyzje, których konsekwencje odczuwa cały świat.

Tymczasem kilka ulic dalej rozciąga się „zwyczajny” Londyn. W gminie Tower Hamlets mieszka dwieście tysięcy ludzi różnych ras, wyznań i profesji. Wśród nich także i filmowiec MARC ISAACS, który otaczający go świat w skali mikro postanowił zbadać szklanym okiem kamery. Nie mógł wybrać lepszego momentu – przez Wielką Brytanię przetaczał się akurat kryzys ekonomiczny, który w tym właśnie miejscu szczególnie mocno dał się odczuć.

Mężczyzna z Bangladeszu dźwigający reklamowe plansze, uzależniony od tytoniu sprzedawca polis ubezpieczeniowych starający się wyzwolić z kleszczy codziennej harówki, kupiec odnajdujący przyjemność w zabijaniu zwierząt w każdy weekend, zamiatacz ulic szukający duchowego oświecenia. To tylko niektórzy z mieszkańców City, jakich na swej drodze napotkał Isaacs. Realizując swój film, reżyser przyglądał się całej galerii osobliwych postaci – zarówno współczesnym patrycjuszom z wielkich biurowców, jak i przeciętnym zjadaczom chleba. Życie ich wszystkich związane jest bowiem z jednym miejscem w sercu Londynu, w którym stykają się ze sobą wszelkie skrajności.

Dramatyzmu „Men of the City” dodaje apokaliptyczny nastrój udzielający się londyńczykom. Bohaterowie mówią o powodziach i zniszczeniu, dopatrując się w kryzysie zapowiedzi upadku cywilizacji. W całym tym chaosie, natchniony zamiatacz jawi się jako postać bliska Chrystusowi, a zwykły dzień w niezwykłym miejscu zdaje się zdradzać prawdę na temat ceny ludzkiego życia.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?