Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Jeden procent

jeden_procentReżyseria: Jamie Johnson
Rok produkcji: 2006
Język: polski lektor

Film dokumentalny ukazujący mechanizmy i ludzi, którzy zaliczają się do jednego procenta najbogatszych obywateli świata i którzy skupili w swoich rękach wieloprocentowe aktywa gospodarki ogólnoświatowej.

Nie jest łatwo nakręcić film o tych osobach, wejść w ich kręgi i pokazać ich codzienne życie czy prowadzone interesy. Udało się to synowi i potomkowi korporacji Johnson & Johnson ponieważ Jamie siedzi w środku wydarzeń i mniej lub bardziej oficjalnie nakręcił ten interesujący dokument. Przeprowadził wywiad m.in. z Miltonem Friedmanem, ekonomistą, odpowiedzialnym za strukturalne przystosowanie światowych gospodarek pod neoliberalny fundamentalizm rynkowy.

Tematem filmu jest cała kasta superbogaczy, która wzrosła na całym świecie w ciągu minionych trzech dekad. To właśnie ta grupa reprezentująca najwyżej kilka procent ziemskiej populacji skorzystała na deregulacjach, liberalizacjach i prywatyzacjach ery neoliberalnej. To jej dochody rosły gwałtownie zawsze wtedy, gdy wielkie korporacje zamrażały płace, zwalniały pracowników i delokalizowały produkcję do krajów, w których prawa i organizacje pracownicze nie istnieją.

Jak wynika z filmu, dziś 1% najbogatszych zgarnia 40% bogactwa kraju. Miarą globalnych nierówności jest fakt, że 435 rodzin dysponuje obecnie zasobami przekraczającymi dochody biedniejszej połowy ludzkości.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?