Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Insiang

reżyseria: Lino Brocka
data produkcji: 1976
kraj: Filipiny
język: filipiński (tagalog)
napisy: polskie (wbudowane w film)

„Insiang” jest żyjącą w slumsach Manili nastolatką, zgwałconą przez kochanka swojej matki. Pomimo poinformowania o tym incydencie, nie spotyka się ze współczuciem ani pomocą. Poprzysięga więc zemstę na tych, którzy zniszczyli jej życie.

Lino Brocka uznawany jest za najwybitniejszego reżysera w historii filipińskiej kinematografii. Był on filipińskim komunistą, jawnym gejem, a jego kinematografia, w założeniach bliska włoskiemu neorealizmowi, miała – koncentrując się na kwestiach społecznych i politycznych – krytykować pośrednio reżim Ferdinando Marcosa i niesprawiedliwe stosunki społeczne (co widać m.in. w „Orapronobis”). Filmy Brocki były wielokrotnie nagradzane za granicą i pokazywane np. na Festiwalu w Cannes (gdzie „Maynila – w kleszczach neonów” otrzymała w 1976 roku 10-minutową owację na stojąco). Również „Insiang” podbił serca widowni w Cannes. Lino Brocka kręcił również filmy, podejmujące – oprócz wykluczenia społecznego – również tematykę LGBT („Jaguar”, „Macho Dancer”), co na ówczesnych, objętych cenzurą Filipinach, było szczególnie trudne.