Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Taniec wyklętych kobiet

reżyser: Mohamed El Aboudi
Finlandia/Norwegia/Maroko, 2012, 82 min.
polski lektor

Pokazywany na PLANETE+ DOC Film Festival przejmujący film przedstawiający dramatyczną sytuację kobiet, wykluczonych przez patriarchalne społeczeństwo Maroka.

Hind w wieku 15 lat została zgwałcona. Gdy jej ojciec i bracia dowiedzieli się, że dziewczyna utraciła dziewictwo, wygnali ją z domu i spalili dokumenty potwierdzające jej tożsamość – dowód osobisty i akt urodzenia. Dziewczyna została bez niczego, bez dokumentów nie mogła znaleźć pracy ani mieszkania. Do 22. roku życia była kilka razy w więzieniu, dwójkę swoich dzieci musiała oddać na wychowanie, a żeby zarobić na swoje utrzymanie, została prostytutką i tancerką na weselach. Mimo trudnego startu Hind się nie poddała i nie porzuciła marzeń o odzyskaniu dzieci, miłości i godności. Film w reżyserii Mohameda El Aboudiego porusza ważny temat współczesnych banitek, wyklętych przez bliskich i społeczeństwo, walczących o przetrwanie i zachowanie godności w patriarchalnym Maroku.