Orgazm Sp. z o.o.
kraj: USA
reżyseria: Liz Canner
rok produkcji: 2009
czas trwania: 79 minuty
język: polski lektor
Rynek farmaceutyczny to trzecia najlepiej rozwijająca się branża na świecie. Po sukcesie Viagry jego nadzieją stały się afrodyzjaki dla kobiet. Rozpoczęto prace nad Różową Viagrą, panaceum na oziębłość i gwarancją „atomowych” orgazmów.
Firma Vivus, testująca krem pobudzający dla kobiet, zaprosiła do współpracy amerykańską reżyserkę Liz Canner. Miała pomóc w przygotowaniu filmów erotycznych, wykorzystywanych przez firmę do badań podniecenia seksualnego. Zaproszenie wykorzystała szerzej i rozpoczęła pracę nad własnym dokumentem. Rozmowy z pracownikami korporacji, nadzorowane przez speców od PR, mówią o nadziei, którą dają nowe preparaty. Inaczej sprawę widzą krytycy Różowej Viagry. „Nasza codzienność jest faszerowana lekami” – mówi Ray Moynihan, obserwator związków między farmakologią, medycyną a rynkiem. Pokazuje on, że za pomocą manipulacji, programów telewizyjnych z udziałem opłacanych lekarzy czy konferencji naukowych sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne, dysfunkcje w życiu seksualnym kobiet zaczęto nazywać chorobami. To nie tylko sukces semantyczny, ale otwarcie nowego rynku leków. Amerykanie wierzą w moc pigułek – to najbardziej leczące się społeczeństwo na świecie.
W rozbudowanej, przenikliwie prowadzonej narracji, reżyserka przygląda się rozwojowi biznesu, który rozrósł się wokół kobiecego ciała proponując coraz to nowe preparaty i upiększające zabiegi kosmetycznych, włącznie z chirurgicznym modelowaniem waginy. Autorka pokazuje skalę i skutki kultu ciała oraz zastanawia się nad jego przyczynami. Opisuje walkę z lobbystami farmaceutycznymi, rozmawia z ginekologami, chirurgami plastycznymi, farmaceutami oraz z ludźmi kwestionującymi sens wprowadzania na rynek nowych leków, takimi jak Leonore Tiefer i Ray Moynihan. Stawiają oni pytanie, czy pigułka może być rozwiązaniem na wszystko?
Film był pokazywany na festiwalu PLANETE DOC REVIEW 2010.