Obywatel Milk
produkcja: USA
gatunek: Dramat biograficzny
Reżyseria: Gus Van Sant
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 128 minuty
Język: Polskie napisy
27 listopada 1978 roku. Tę datę zna w Ameryce każdy walczący o prawa gejów i lesbijek. Wtedy to Harvey Milk – jeden z pierwszych otwarcie przyznających się do homoseksualnej orientacji polityków wybranych do władz miejskich – zostaje zastrzelony. Zamachowcem okazał się jego 'kolega’ z rady miejskiej, Dan White, zwolennik konserwatywnych wartości moralnych. Jak doszło do tego wydarzenia i jakim cudem gej został wybrany do władz miejskich, dowiemy się z nowej opowieści Gusa Van Santa „Obywatel Milk” – jego najbardziej mainstreamowego filmu od ośmiu lat.
„Milk” jest zapisem pewnej epoki, sentymentalnym spojrzeniem wstecz na pionierów walki o prawa gejów i lesbijek. Reżyser znakomicie oddaje ducha czasu przez zdjęcia, scenografię, muzykę, ale i za sprawą włączenia do swego działa materiałów archiwalnych. „Obywatel Milk” przesiąknięty jest duchem lat 70., pozostając jednocześnie wolnym od stereotypów, jak sauna czy kolorowe chusty.
Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 w Woodmere, zm. 27 listopada 1978 w San Francisco) – amerykański polityk, który jako pierwszy otwarcie przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji, wybrany do Rady Miasta San Francisco. W 1972 roku Milk przeprowadził się z Nowego Jorku do San Francisco, do dzielnicy Castro. Wykorzystując rosnące polityczne i ekonomiczne zaangażowanie dzielnicy, próbował trzykrotnie, bez sukcesu, startować w wyborach do Rady Miasta San Francisco. Dopiero w 1977 roku jego ogromna, dobrze zorganizowana kampania wyborcza pozwoliła mu na zdobycie miejsca w Radzie Miasta.
Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 roku Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco Dana White’a. White zrezygnował ze swojego urzędu ze względów ekonomicznych, jednakże później chciał wycofać swoją rezygnację, na co nie zgadzał się burmistrz George Moscone, a Milk popierał decyzję prezydenta miasta. Pomimo krótkiej politycznej kariery Harvey Milk stał się ikoną w San Francisco.
Obejrzyj też film dokumentalny „Czasy Harveya Milka”.