Kobiety w mediach
USA, 2011, min
reżyseria: Jennifer Siebel Newsom
polski lektor
Była aktorka, dziś dokumentalistka i żona wicegubernatora Kalifornii – Jennifer Siebel Newsom zrealizowała dokument, w którym pokazuje, jak we współczesnym świecie media przyczyniają się do dyskryminowania kobiet.
W społeczeństwie, w którym media odgrywają kluczową role w kształtowaniu świadomości i norm kulturowych, globalna wiadomość, którą otrzymują młodzi ludzie jest taka, że wartość i siła kobiety to młodość, uroda i seksualność, bynajmniej nie jej zdolności. Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci kobiety udowodniły swoje umiejętności jako przywódczynie i doskonałe organizatorki, USA jest na 90. miejscu jeśli chodzi o znaczenie kobiet w życiu publicznym. Choć istnieje powszechne przekonanie, że Ameryka to kraj równouprawnienia, jedynie 17% członków Kongresu to kobiety, w mediach piastują zaś one zaledwie 3% kluczowych stanowisk. Na liście szefów 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów, kobiety stanowią dziś 4,2%. Ponadto, jak wskazują statystyki, kobiety zarabiaja 75% tego, co mężczyźni za tę samą pracę. W tej sprawie interweniowała w Senacie m.in. amerykańska działaczka polityczna polskiego pochodzenia Barbara Ann Mikulski, senator ze stanu Maryland, która w maju 2012 roku przedłożyła w Senacie Paycheck Fairness Act, zrównujący płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę. Procedowanie dokumentu zostało jednak szybko zablokowane głosami Republikanów.
„Kobiety w mediach” zawierają relacje zarówno młodych kobiet młodych dziewcząt, jak i zmuszające do refleksji wywiady z politykami, dziennikarkami, kobietami show biznesu, aktywistkami i naukowcami, jakimi jak Condoleezza Rice, pierwsza kobieta, która objęła funkcję Spikera Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, znane dziennikarki telewizyjne Katie Couric i Rachel Maddow, aktorki Rosario Dawson i Geena Davis, działaczki feministyczna i antyseksistowskie Jackson Katz czy Gloria Steinem.