Coming out po polsku
kraj: Polska
reżyseria: Sławomir Grunbergod
rok produkcji: 2011
czas trwania: 61 minuty
Film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy odważyli się „wyjść z szafy” we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie „coming outów” w Polsce – te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości.
W filmie opowieści o traumatycznych przeżyciach przeplatają się z pozytywnymi opowieściami o dążeniu do spełnienia i szczęścia. Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ludzie bardzo młodzi – studenci i uczniowie, jak i dojrzalsze i znane ze swoich „coming outów” postaci takie jak krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i jego partner – pisarz i dziennikarz Marcin Szczygielski. W filmie zobaczymy również Macieja Nowaka – teatrologa, publicystę i krytyka kulinarnego, Roberta Biedronia – działacza Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie również posła na Sejm RP, a także Martę Konarzewską, która zasłynęła artykułem w Gazecie Wyborczej „Jestem nauczycielką, jestem lesbijką”.
Pośród młodych bohaterów, rozpoczynających życie po „wyjściu z szafy” zobaczymy Roberta, świeżo upieczonego maturzystę, który w liceum był jedynym zdeklarowanym gejem, Agatę – działaczkę i studentkę psychologii, dla której „coming out” stał się możliwy po przeprowadzce z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy, Olę – studentkę germanistyki, która opowiada o swoim doświadczeniu wykładowczyni na uczelni, Alicję i Karolinę, które niedawno ujawniły swój związek przed rodziną, a także Kubę, który walczy z homofobią od tragicznej śmierci jego pierwszej miłości – Rafała.
Poszczególne historie i doświadczenia ukazują dynamiczne przemiany obyczajowe w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Film rzuca światło na postępującą zmianę nastrojów społecznych i rosnącą otwartość polskiego społeczeństwa, wskazując jednocześnie na istniejące wciąż homofobiczne przesądy i przejawy braku zrozumienia i tolerancji. Intymne opowieści bohaterów filmu mogą zatem służyć jako papierek lakmusowy kondycji polskiego społeczeństwa pierwszych dekad XXI wieku.