Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Coming out po polsku

Coming out po polskukraj: Polska
reżyseria: Sławomir Grunbergod
rok produkcji: 2011
czas trwania: 61 minuty

Film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy odważyli się „wyjść z szafy” we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie „coming outów” w Polsce – te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości.

W filmie opowieści o traumatycznych przeżyciach przeplatają się z pozytywnymi opowieściami o dążeniu do spełnienia i szczęścia. Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ludzie bardzo młodzi – studenci i uczniowie, jak i dojrzalsze i znane ze swoich „coming outów” postaci takie jak krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i jego partner – pisarz i dziennikarz Marcin Szczygielski. W filmie zobaczymy również Macieja Nowaka – teatrologa, publicystę i krytyka kulinarnego, Roberta Biedronia – działacza Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie również posła na Sejm RP, a także Martę Konarzewską, która zasłynęła artykułem w Gazecie Wyborczej „Jestem nauczycielką, jestem lesbijką”.

Pośród młodych bohaterów, rozpoczynających życie po „wyjściu z szafy” zobaczymy Roberta, świeżo upieczonego maturzystę, który w liceum był jedynym zdeklarowanym gejem, Agatę – działaczkę i studentkę psychologii, dla której „coming out” stał się możliwy po przeprowadzce z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy, Olę – studentkę germanistyki, która opowiada o swoim doświadczeniu wykładowczyni na uczelni, Alicję i Karolinę, które niedawno ujawniły swój związek przed rodziną, a także Kubę, który walczy z homofobią od tragicznej śmierci jego pierwszej miłości – Rafała.

Poszczególne historie i doświadczenia ukazują dynamiczne przemiany obyczajowe w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Film rzuca światło na postępującą zmianę nastrojów społecznych i rosnącą otwartość polskiego społeczeństwa, wskazując jednocześnie na istniejące wciąż homofobiczne przesądy i przejawy braku zrozumienia i tolerancji. Intymne opowieści bohaterów filmu mogą zatem służyć jako papierek lakmusowy kondycji polskiego społeczeństwa pierwszych dekad XXI wieku.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?