Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Aż tu nagle, zeszłej zimy

Aż tu nagle, zeszłej zimykraj: Włochy
rok produkcji: 2008
reżyser: Gustav Hofer, Luca Ragazz
czas trwania: 79 minuty
język: polski lektor

„We Włoszech nie ma nikogo, kto mógłby wystąpić przeciwko Watykanowi oraz papieżowi i powiedzieć, że związki partnerskie to nasza polityczna sprawa i zdecydują o nich demokratycznie wybrane przez włoskie społeczeństwo władze” – mówi o podejściu Włochów do homoseksualizmu jeden z twórców filmu Gustav Hofer.

Wydawałoby się, że w zachodnioeuropejskim kraju takim jak Włochy społeczeństwo jest oswojone z myślą o związkach homoseksualistów. Jednak, kiedy w marcu 2006 roku centrolewicowy rząd Romano Prodiego starał się przeforsować ustawę o związkach partnerskich, dając tym samym, żyjącym bez ślubu parom, niezależnie od płci, takie same prawa jak małżeństwom, rozpętała się medialna burza. Propozycja nowego prawa wywołała olbrzymie poruszenie w konserwatywnym i wychowanym na tradycyjnych wartościach włoskim społeczeństwie. Debata spowodowała wybuch agresji w stosunku do mniejszości homoseksualnej. Sytuacja ta sprawiła, że spokojny świat, w którym żyli, będący od 8 lat parą dziennikarze Luca i Gustav, niemal stanął na głowie.

Poruszeni homofobią Włochów mężczyźni uzbroili się w kamerę i tydzień po tygodniu śledzili senacką debatę na temat związków partnerskich oraz rozmawiali z uczestnikami demonstracji będącymi zarówno przeciwko jak i za projektem nowej ustawy. Powstały w ten sposób obraz w ironiczny sposób przedstawia trudną sytuację, w jakiej znajdują się homoseksualne pary, którym społeczeństwo odmawia prawa do równego traktowania.

Film został wyróżniony na Berlinale w 2008 roku za „ludzki i osobisty dokument o ważnej i toczącej się cały czas walce kochających się ludzi o możliwość bycia razem”. Produkcja została także dostrzeżona na wielu festiwalach na całym świecie m.in. w Seulu, Tel Awiwie oraz Montrealu.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?