Tęczowi wojownicy
reżyseria: Suzanne Raes
kraj: Holandia
rok produkcji: 2009
czas trwania: 89 minuty
język: polski lektor
„Rainbow Warrior” to legendarny statek, przy pomocy którego od końca lat 70 – tych XX wieku Greenpeace prowadziła pierwsze kampanie w obronie wielorybów. Służył on również w akcjach, ochraniających akweny przed zrzucaniem do nich toksycznych lub nuklearnych odpadów. W 1985 roku „Rainbow Warrior” wyruszył na tournée pod hasłem „Nuclear Free Pacific”, ale 10 lipca został zniszczony przez bomby, podłożone przez francuskie służby specjalne…
Grupa pionierów ruchu ekologicznego wspomina sukcesy i niepowodzenia. Mieszkają obecnie na małej nowozelandzkiej wysepce Waiheke. Po latach oceniają nie tylko cel, ale i skutek ideałów, które chcieli zrealizować.
W 1976 roku Susi Newborn była jedną z kilku założycielek brytyjskiej Greenpeace. Tworzyła również trzon pierwszej załogi „Rainbow Warrior” i to właśnie jej statek zawdzięczał swoje imię. Dziś pracuje w nowozelandzkim oddziale Oxfam i aktywnie występuję na rzecz ochrony klimatu przed zmianami. Martini Gotjé działał w Greenpeace od 1980 roku. Był nawigatorem na „Rainbow Warrior”, a od kilku lat mieszka z dziećmi w Nowej Zelandii. Nadal współpracuje z Greenpeace – przez Internet i satelitę śledzi łowców wielorybów, a także statki, dokonujące nielegalnych połowów i transportów odpadów nuklearnych.
Z kolei Bunny McDiarmid i jej życiowy partner – Henk Haazen przed przystąpieniem do załogi „Rainbow Warrior” uczestniczyli w rejsach statku pokoju „Fri”. Bunny jest teraz dyrektorem zarządzającym nowozelandzkiego Greenpeace, a Henk odegrał ważną rolę w kampanii na rzecz stworzenia z Antarktydy rezerwatu przyrody. Tylko Hanne Sorensen uczestniczyła w tragicznej misji „Rainbow Warrior”. Obecnie wycofała się już z aktywnej działalności i prowadzi z mężem ekologiczną farmę w połączeniu ze szkółką leśną. Od lat 70 Rien Achterberg jest bliskim przyjacielem Martiniego. Do 2005 roku był członkiem załogi wielu statków Greenpeace. To właśnie on odkrył dla przyjaciół piękną, nowozelandzką wyspę Waiheke, na której po latach wszyscy dokonują bilansu zysków i strat.