Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Roundup przed sądem

reżyser: Marie-Monique Robin
kraj: Francja
rok produkcji: 2017
czas trwania: 90 minuty
język: polski lektor

Trzymająca w napięciu historia z dramatycznymi zwrotami akcji, czyli opowieść o tym jak zwalczająca chwasty substancja stała się wrogiem numer jeden i wylądowała… przed sądem.

Roundup, czyli stosowany na całym świecie środek do zwalczania chwastów do tej pory wzbudza wiele kontrowersji. Głośno zrobiło się o nim w 2012 roku, po opublikowaniu badań dotyczących długoterminowych skutków spożywania, jednego z jego składników: glifosatu, uznawanego za substancję rakotwórczą. Potem przyszły szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez Unię Europejską, a także proces… przed trybunałem w Hadze (2016-2017r), mający wykazać jego szkodliwość i doprowadzić do zakazu używania.

Dokument „Roundup przed sądem” relacjonuje przebieg całej afery z kronikarską dokładnością. Jego autorką jest Marie Monique Robin, specjalistka od łapania Monsanto na gorącym uczynku.