Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Projekt Nim

Projekt Nimkraj: Wielka Brytania
reżyseria: James Marsh
rok produkcji: 2011
czas trwania: 93 minuty
język: polski lektor

W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później, jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko, w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

Z czasem Nim przechodzi z rąk do rąk i wpływa na życie każdej z osób, która się nim opiekuje. W wieku 5 lat zna już 120 słów. Ma rozwiniętą ludzką naturę i przyzwyczajenia. Niestety, z przyczyn finansowych, projekt zostaje zamknięty, a życie Nima diametralnie się zmienia. Dorosły już szympans wraca do odosobnionej klatki, z której zabrano go w dzieciństwie.

Projekt Nim bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić” na człowieka. To, czego uczymy się o naturze Nima, to zarazem gorzkie wnioski na temat naszego własnego ludzkiego oblicza. Relacje uczestników projektu oraz nieznane dotąd archiwa filmowe sprawiają, że zadziwiająca i bardzo poruszająca historia szympansa staje się również odkrywczą podróżą przez świat wychowujących go ludzi. To również film o wpływie, jaki mały szympans wywarł na ludzi, z którymi miał do czynienia.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?