Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Kto rozsiewa wiatr…

reżyser: Laura Israel
USA, 2010
polski lektor

Energia pozyskiwana z wiatru należy do odnawialnych źródeł energii. Ten sposób wytwarzania prądu nie powoduje zanieczyszczeń powietrza i zmniejsza zależność ludzi od ropy naftowej. Budowanie elektrowni wiatrowych jest działaniem proekologicznym, ale czy chcielibyśmy mieszkać w pobliżu turbin wiatrowych?

W 2004 mieszkańcom Meredith, małej miejscowości w stanie Nowy Jork, przedstawiciele firm energetycznych zaproponowali umieszczenie na ich ziemiach turbin wiatrowych o wysokości około 122 metrów. Za długoterminową dzierżawę ziemi gotowi byli zapłacić od ręki gotówką. Film Laury Israel pokazuje, jak propozycja ta odmieniła życie całej społeczności miasteczka. Część z mieszkańców widziała w inwestycji możliwość pobudzenia gospodarki regionu oraz sposób na wsparcie działań proekologicznych. Inni prognozowali, że wartość ziemi gwałtowanie spadnie. Mieszkańcy martwili się również tym, czy turbiny nie będą miały długofalowego wpływu na ich zdrowie. Naukowcy bowiem udowodnili, że mieszkanie w pobliżu elektrowni wiatrowej nie pozostaje obojętne dla organizmu człowieka. Zarówno hałas jak i migotanie cieni mają negatywny wpływ na zdrowie.

Dokument wzbogacony został wywiadami z mieszkańcami Meredith i Lowville w stanie Nowy Jork, w którym po dyskusjach władze zgodziły się na postawienie turbin wiatrowych. Reżyserka filmu oddaje głos ekspertom w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, radzie miejskiej Meredith. Oprócz przepięknych zdjęć widzowie mogą zobaczyć animacje komputerowe obrazujące działanie elektrowni wiatrowej.