Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Jak zmienić świat

rok produkcji: 2015
kraj: Kanada, Wielka Brytania
reżyser: Jerry Rothwell
czas trwania: 110 minut
język: polski lektor

Greenpeace to obecnie jedna z największych i najbardziej znanych organizacji pozarządowych na świecie. Jej biura znajdują się w ponad 40 krajach, a liczbę członków szacuje się na blisko 3 mln. Trudno dzisiaj znaleźć kogokolwiek, kto nie potrafiłby wymienić chociażby jednej z jej słynnych akcji.

Mało kto jednak pamięta dziś o początkach Greenpeace. W 1971 r. na pokładzie zardzewiałego kutra Philis Cormac grupa zapaleńców wypłynęła z Vancouver w kierunku Alaski, by nie dopuścić do próby jądrowej zaplanowanej przez rząd USA. Trwała zimna wojna, każdego dnia z Wietnamu młodzi ludzie wracali w czarnych workach. Nie liczyło się więc, że wśród członków załogi tylko dwie osoby potrafiły żeglować i że nieprzychylne wody Morza Beringa w każdej chwili mogły zatopić wiekowy statek. By opowiedzieć tę niezwykłą, hipnotyczną historię, reżyser filmu Jerry Rothwell sięga po unikalne, zarejestrowane na 16mm taśmie nagrania, z których wiele nie zostało nigdy wcześniej opublikowanych.

Pierwsi członkowie Greenpeace jak mało kto zdawali sobie sprawę z potęgi mediów, dzięki czemu oglądając „Jak zmienić świat” możemy poczuć się, jakbyśmy to my byli na pokładzie jednostki Philis Cormac, czy na jednej z łodzi pontonowych Zodiak ścigających flotę sowieckich statków wielorybniczych. Dokument Rothwella to jednak przede wszystkim intymny i poruszający portret młodzieńczego, idealistycznego i bezkompromisowego aktywizmu, który musiał ustąpić miejsca pragmatyzmowi i dojrzałości.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?