Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Gorzkie nasiona

Gorzkie nasionareżyser: Micha X. Peled
USA/Indie, 2011, 88 min.
język: polski lektor

Czy to możliwe, aby ciężko pracujący hinduski rolnik, ojciec rodziny, znalazł się nagle w sytuacji, w której najlepszym rozwiązaniem okazuje się tylko jedno – popełnić samobójstwo, wypijając butelkę sztucznego nawozu? Ta przerażająca historia wydarzyła się naprawdę.

Córka tragicznie zmarłego, Majnusza Amberwar stara się opublikować artykuł, w którym tłumaczy powody dramatycznej decyzji ojca. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie dla wiejskiej dziewczyny, która stawia pierwsze kroki jako dziennikarka. Co więcej, rodzina nie jest przychylna jej ambicjom, a artykułu nie daje powodów do radości. Zbyt boleśnie przypomina o tym, co skłoniło mężczyznę do targnięcia się na własne życie.

Wszystkiemu winna nowoczesna biotechnologia upraw i amerykański koncern Monsanto. Wielu hinduskich rolników przerzuciło się na produkowane przez firmę sztucznie modyfikowane ziarno. Skutek tej decyzji był bardzo różny, a dla wielu okazał się tragiczny. Zamiast oczekiwanych zysków powstały tylko wydatki, gdyż koszt nawozów i pestycydów, których należało użyć, przewyższał dotychczasowy budżet. Co więcej, sztucznie modyfikowane ziarno wymagało większego nawodnienia, więc uprawiający jałową ziemię rolnicy jeszcze bardziej uzależnili się od deszczu. Ich plony rzadko kiedy były opłacalne.

„Gorzkie nasiona” to trzecia część trylogii Michy X. Peleda na temat globalizacji (pierwsza część „Store Wars: When Wal-Mart Comes to Town”, 2001, druga „China w kolorze blue”, 2007). Film jest jednak nie tylko ostrą polemiką z koncernem Monsanto i problemem biotechnologii, lecz również wspaniale sfilmowaną, poruszającą, tragiczną historią o świecie, w którym przyszło nam żyć.

Film był pokazywany na IDFA 2011, Thessaloniki FF 2012 i PLANETE+ DOC 2012.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?