Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Głos naszych dzieci

Głos naszych dziecikraj: Francja
rok produkcji: 2010
reżyseria: Jean-Paul Jaud
język: polski lektor

„Przyszłam tu, aby walczyć o przyszłość. Mówię w imieniu nadchodzących pokoleń”. Za sprawą wystąpienia na Szczycie Ziemi w 1992 roku, dwunastoletnia Kanadyjka Severn Suzuki przeszła do historii jako dziewczynka, która na pięć minut uciszyła świat. Osiemnaście lat później reżyser Jean-Paul Jaud postanowił sprawdzić czy dramatyczny apel odważnej Severn spotkał się z właściwym odzewem.

Kiedy Jaud odnajduje Severn, ta – jako trzydziestoletnia już kobieta – oczekuje przyjścia na świat dziecka. Nadal podpisuje się pod swym dawnym wezwaniem do walki o czystą, przyjazną życiu Ziemię, działa na rzecz wycofania toksycznych substancji oraz genetycznie modyfikowanej żywności. Ze smutkiem musi jednak przyznać, że świat w międzyczasie nie stał się lepszym miejscem. Oto wkroczyliśmy w XXI wiek, narażeni na poważne choroby wynikające ze skażenia środowiska, a bioróżnorodność planety zanika w zastraszającym tempie. Są jednak i ludzie, którzy odpowiedzieli na apel Suzuki i podobnie jak ona starają się walczyć o przyszłość. O nich opowiada ten dokument.

Takao Furuno jest plantatorem ryżu, wiernym tradycyjnym metodom uprawy bez użycia chemikaliów. Także w Japonii, w wiosce Ikeda mieszka 161 „babć” zajmujących się uprawą organicznych warzyw. Tymczasem we Francji Guy Kustler z departamentu Aude organizuje sieć bezpłatnej wymiany siewów pomiędzy rolnikami, głównie właścicielami ekologicznych gospodarstw. Inny francuski gospodarz, Paul François, z małej gminy Charente, niedoszła ofiara śmiertelna zatrucia pestycydami, wytrwale walczy o czyste rolnictwo z poszanowaniem dla bioróżnorodności. Mała Ondine Eliot ma dwanaście lat, dokładnie tyle samo lat, co Severn, gdy ta „uciszyła świat”. Zafascynowana przyrodą od dziecka, postanowiła walczyć o ratowanie swych ulubionych zwierząt – rekinów. Udziela wykładów, podróżując po Francji, a także prowadzi specjalistycznego bloga oraz stowarzyszenie o nazwie Passion des Requins.

To tylko niektórzy z bohaterów tego dokumentu. Są i inni – farmerzy, hodowcy, ludzie mediów i nauki. Wszyscy na różne sposoby poświęcają swój czas i energię, aby ratować świat. „Dostrzegam niezwykłą energię w obywatelskiej aktywności” – mówi reżyser „Głosu naszych dzieci” JEAN-PAUL JAUD – „Chciałem, aby mój film był platformą dla naukowców i aktywistów, którzy potrafią wyjaśnić nam istotę problemów, ale także wskazać rozwiązania i przypomnieć, że motorem zmian są wszyscy ludzie w swych codziennych wyborach i czynach”.