Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Globalny korniszon

reżyser: Olivier Sarazin
dokument, Francja, 2012, 51 min.
polski lektor

Czy wiecie, że wszystkie pikle zjadane w Europie przejechały więcej niż 7 tysięcy kilometrów, zanim wylądowały na talerzach? Film dokumentalny Oliviera Sarazina odkrywa kulisy hodowli i handlu marynowanymi warzywami.

Warzywa używane do produkcji marynowanych pikli, czyli ogórki, dynia, marchew, cebula i zielone pomidory, hodowane są masowo w Indiach. Tam jest najtańsza siła robocza i regulacje urzędów są mniej restrykcyjne niż w Europie. Francuscy rolnicy starają się walczyć z międzynarodowymi koncernami, jednak nie mają większych szans w tym starciu.