Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Delta Nigru. Wojna o ropę

Delta Nigru. Wojna o ropęFrancja, 2011, 53 min.
polski lektor

Gdy w 1956 roku w delcie Nigru odkryto wielkie pokłady ropy, Nigeryjczycy spodziewali się, iż ziemia ta stanie się ich własnym Eldorado. Pół wieku później czarne złoto stało się największym przekleństwem kraju. Korupcja, potworna bieda i wojna domowa – Nigeria uwięziona została w błędnym kole przemocy i wyzysku.

Od dwudziestu lat nigeryjskie władze i koncerny paliwowe walczą z rebeliantami domagającymi się większego udziału w zyskach z eksploatacji ropy. Surowiec z delty Nigru zapewnia pięćdziesiąt miliardów euro rocznego przychodu, podczas gdy przeciętny tubylec musi przeżyć za kwotę mniejszą, niż dwa euro dziennie. Aby zrozumieć skomplikowaną sytuację panującą w Nigerii, należy przekroczyć barykady obu stron konfliktu i zajrzeć w miejsca, w które mało kto gotów jest się zapuszczać. Autorzy tego filmu odważyli się. Przemierzając pola naftowe i docierając do obozu uzbrojonych rebeliantów, zrealizowali intrygujący i wybuchowy dokumentalny film drogi.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?