Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Chleb powszedni

Chleb powszednikraj: Austria
reżyseria: Nikolaus Geyrhalter
rok produkcji: 2005
czas trwania: 92 minuty

Zadowolone krowy pasące się na pachnących górskich łąkach, rolnik z troską rozgniatający kłos zboża w dłoniach na tle zachodzącego słońca. Obrazki, jakimi karmi nas reklama produktów żywnościowych, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Żywność, coraz tańsza, coraz szybciej produkowana – powstaje w laboratoriach, na taśmach fabryk, przy pomocy superzaawansowanych maszyn i technologii.

Współcześnie, gdy niemal wszystko znaleźć możemy na sklepowych półkach lub w lokalach gastronomicznych, rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób produkty żywnościowe do nas trafiają. Dzisiaj pożywienie jest produktem masowym, wytwarzanym lub przerabianym taśmowo. W wielkich halach stłoczone są tysiące kurcząt, w szklarniach hodowcy zbierają zmodyfikowane pomidory, a w nowoczesnych rzeźniach bydło pozbawiane jest życia ‘humanitarnie’ – strzałem w głowę. Scenarzysta, producent i autor zdjęć, Nikolaus Geyrhalter, materiały do swojego wstrząsającego dokumentu, zbierał w całej Europie, również w Polsce.

Dokument o powstawaniu produktów żywnościowych i ich drodze na sklepowe pólki. Zrywanie owoców, karmienie i oprawianie zwierząt…Taśmowo, mechanicznie… 90 minut materialów zebranych zostało w kilku europejskich krajach, także w Polsce. W filmie nie pada żaden komentarz, a ascetyczna forma obrazu potęguje jego sugestywność.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?