Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

To właśnie Anglia

reżyseria: Shane Meadows
kraj: Wielka Brytania
rok produkcji: 2006
czas trwania: 102 min.
język: polskie napisy

Na przykładzie historii grupy przyjaciół film ukazuje ruch skinheads, wywodzący się z kultury jamajskich imigrantów (opartej na muzyce ska, reggae, rocksteady i soul), później częściowo zagarnięty przez skrajne rasistowskie grupy, takie jak National Front. Opowieść skupia się na osobie młodego Shauna, który terroryzowany i prześladowany w szkole, spotyka na swojej drodze grupę skinheadów. Okazują się oni być przyjaźnie nastawieni i wcielają go w swoje szeregi. Pokazują mu korzenie ruchu i pomagają stać się jednym z nich.

Sielankę niszczy po wyjściu z więzienia stary lider grupy o imieniu Combo, członek National Front. Powoduje on rozłam w grupie – kilku przyjaciół przekonanych jego przemową postanawia przyłączyć się do niego, wstąpić w szeregi National Front i walczyć. Przez to historia ukazuje faktyczny rozłam w ruchu skinhead – podział na tradycyjnych i rasistowskich skinheadów. Film to obraz Anglii lat 80., na tle wojny o Falklandy oraz wschodu białego nacjonalizmu.

Film został pokazany na wielu różnych międzynarodowych festiwalach, włącznie z Londynem, oraz dostał specjalne pozwolenie na pokaz w Grimsby’s Whitgift Film Theatre.

Według BBFC został uznany za film tylko dla dorosłych za rasistowski język oraz sceny przemocy. Aczkolwiek rada Bristolska, Camden and Westminster podjęli decyzję zniesienia cenzury, czując, że film powinien dotrzeć do nastoletniej widowni jako przestroga.

Film został zadedykowany mamie Thomasa Turgoose’a, Sharon, która zmarła 29 grudnia 2005, zanim miała szansę zobaczyć film.

„This is England” wygrało w kategorii najlepszy film w British Independent Film Awards, a młody Thomas Turgoose zdobył nagrodę dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora.