Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Rosyjska wściekłość

rosyjska_wscieklosc.jpgProdukcja: Francja
Rok produkcji: 2006
czas trwania: 35 min.

W ostatnich miesiącach przez Rosję przeszła na niespotykaną dotąd skalę fala zbrodni na tle rasistowskim.

Ksenofobiczne, ultranacjonalistyczne i neonazistowskie grupy dopuszczają się coraz bardziej brutalnych aktów przemocy. Chęć „oczyszczenia Rosji” rozprzestrzenia się na cały kraj. Twórcy filmu jadą do Sankt Petersburga, ochrzczonego „europejską stolicą neonazistowską”. Zamordowano tam rekordową liczbę ludzi z zagranicy, głównie afrykańskich i azjatyckich studentów oraz osób z centralnej Azji i Kaukazu

Kamera pokazuje komandosów z Slavic Union, głównej rosyjskiej organizacji neonazistowskiej. Działają w biały dzień i szkolą się bez zakłóceń, biorąc przykład z rosyjskich autorytetów. Widzimy afrykańskich studentów żyjących w ciągłym strachu. W kwietniu 2006 roku Lamzar Samba został zastrzelony na ulicy. Teraz jego przyjaciele czują się złapani w pułapkę. Neonaziści zamieszczają ich zdjęcia w internecie jako cele do zabicia. Podczas ostatniego dnia kręcenia zdjęć przy wejściu do akademika został zabity student z Indii. Ekipa filmowa uczestniczyła w marszu ku jego czci razem z afrykańskimi studentami. Niestety nie było tam ani jednego studenta z Rosji.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?