Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Oi For England

Oi For England Reżyseria: Tony Smith
Rok produkcji: 1982
Czas trwania: 60 minut
Język: Polski lektor

Film napisany w odpowiedzi na zamieszki wczesnych lat 80’tych, i niepokojący powrót neo-nazizmu. Zamieszki m.in. w Bristolu, Liverpoolu, Brixton miały różne przyczyny, ale fundamentem był gniew młodych ludzi na bezrobocie, biedę oraz brak nadziei, które znajdowały się pod uciskiem policji i rasizmu. Za egzystencjalne problemy obwiniano neoliberalny system ekonomiczny, bezwzględnie wprowadzany przez premier Margaret Thatcher.

Akcja filmu dzieje się w Moss Side, w Manchesterze – autentycznym miejscu zamieszek w lipcu 1981 roku – reżyser Tony Smith ukazuje czterech skinheadów, którzy poprzez grę w kapeli „Amunicja” dają upust swojej frustracji. Liderem grupy jest porywczy Napper (Neil Pearson). W filmie obecni są także Swells (Ian Mercer), Landry (Richard Platt) jako najstarszy i godzący całą grupę oraz cichy i zamyślony Finn (Adam Kotz), wokalista i twórca tekstów.

Stają się łatwym celem dla tzw. “Mężczyzny”, który podsyca ich ideologię o wojnie ras i proponuje możliwość zagrania na „Skinfeście”. Jednak spotyka się ze sprzeciwem Fina, który jako jedyny widzi za obliczem „Mężczyzny” faszystę. W przeciwieństwie do niego, Fin nie podziela jego poglądów, jest dumny ze swojego irlandzkiego pochodzenia oraz pamięta historię dziadka na temat faszystów.

Napper uzasadniając pobicie i obrabowanie azjatyckiego robotnika mówi: “Mam osiemnaście lat i jeszcze nigdy nie miałem pracy w moim pieprzonym życiu”. Właśnie o takich ludziach myśli „Mężczyzna” kiedy podsyca w nich gniew: „Masz dość złego traktowania, bycia ignorowanym, spychanym w gówno po samą szyję przez te szumowiny, którym się powodzi i które zasrały Anglię”. Tej porywczej mowie sprzeciwia się Finn, który ma w pamięci wspomnienia dziadka, wyzwolonego z obozu koncentracyjnego.


Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?