Antifa – łowcy (nazi)skinów
Czas trwania: 70 minuty
Język: Polskie napisy
Film wyreżyserowany przez Marca-Aurele Vecchione i Sarę Brucker jest dokumentem poświęconym działalności pierwszych bojówek antify działających w Paryżu pod nazwą „łowcy skinów”. Opowiada on historię 4 grup: Skinheadów z Halles, Red Warriors, Ducky Boys i Ruddy Fox.
Skini z Halles (1978-1982) – była to pierwsza grupa skinheadów w Paryżu, nie mająca nic wspólnego z rasizmem czy skrajną prawicą.
Red Warriors (1986-1991) – Czerwoni wojownicy to bojówka ze squatu „Fabryka” początkowo głównie ochraniająca koncerty (przede wszystkim Berurier Noir). Używali socrealistycznej symboliki jako prowokacji, a po pewnym czasie zaangażowali się w działalność polityczną w ruchu antyrasistowskim (m.in. w organizacjach takich jak anarchistyczne SCALP, pomagali też promować kampanię SOS Racisme zainicjowaną przez lewicowych deputowanych z Partii Socjalistycznej).
Ducky Boys (1985-1992) – grupa rockersów i miłośników rapu, w dużej mierze wywodząca się ze środowisk imigranckich, która wymyśliła nazwę „łowcy skinów”. Strojami, symboliką i muzyką nawiązywali do subkultur czarnych rockersów z lat 70.
Ruddy Fox (1989-1994) – Ruddy Fox była bojówka nastawioną na fizyczną konfrontacje ze środowiskiem kibiców klubu Paris St-Germain o sympatiach rasistowskich i neofaszystowskich. To właśnie Ruddy Fox zapoczątkowała we Francji odnowę kultury skinheads i powrót do korzeni (do spirit of 69) poprzez przyjęcie wyglądu charakterystycznego dla tej subkultury – wcześniej we Francji skinhead był synonimem skrajnego prawicowca.
Film zawiera także krótką historię subkultury skinheadów, przegląd informacji medialnych z lat 80. oraz wywiady z głównymi postaciami francuskiej sceny alternatywnej – zarówno z punk rocka, jak i hip-hopu (m.in. Marsu – manager Berurier Noir oraz Madj – producent hip-hopowej grupy Assassin)
Polecane strony:
http://antifa.bzzz.net/
http://decentrum.bzzz.net/
Film udostępniony został w Przeglądzie Anarchistycznym nr. 10:
http://www.przeglad-anarchistyczny.org/
Przegląd Anarchistyczny prezentuje debaty toczone przez radykalne ruchy społeczne w Polsce i za granicą. Poprzez poznanie i równoczesną krytykę różnych nurtów myśli wolnościowej, rozwijamy wiedzę dotyczącą samoorganizacji społecznej, strategii działania, najnowszych koncepcji programowych. Nasza praca teoretyczna występuje równolegle z działalnością praktyczną i uwzględnia globalną perspektywę.