Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Upadek gigantów

Kraj: USA
Reżyseria: Michael Kirk
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 55 minuty
Język: Polski lektor

Największy od 70 lat kryzys ekonomiczny doprowadził do upadku wiele przedsiębiorstw i instytucji na całym świecie. Gdy na wiosnę 2008 roku akcje amerykańskiego banku inwestycyjnego Bear Stearns spadły ze 171 do 57 USD, godziny dzieliły zarząd od ogłoszenia upadłości. Z pomocą przyszedł mu wówczas rząd USA, jednak był to początek burzy, jaka rozpętała się nad globalną gospodarką.

Aby ustabilizować rynek i zapobiec pociągnięciu w przepaść kolejnych brokerów Bank Rezerw Federalnych naprędce zaaranżował przejęcie upadającego Bear Stearns przez holding JPMorgan Chase. Rządowa interwencja wywołała ogromny oddźwięk na całym świecie i zachwiała poczuciem zaufania do Wall Street. Gdy we wrześniu 2008 roku kolejny bank inwestycyjny Lehman Brothers znalazł się na skraju ruiny, najbardziej konserwatywne skrzydło amerykańskiego parlamentu uniemożliwiło rządową pomoc i instytucja zbankrutowała. Na efekty tego incydentu nie trzeba było długo czekać: w ciągu doby giełda amerykańska zareagowała gwałtowną zapaścią. „To prawdziwy koszmar – mówił o sytuacji laureat Nobla, ekonomista Paul Krugman. Właśnie podjęto decyzję, która może zrujnować cały świat”.

Co tak naprawdę wydarzyło się w ciągu tych kilku miesięcy ubiegłego roku? Czy reakcja Waszyngtonu była słuszna? Dlaczego nagle i niespodziewanie doszło do kryzysu na gigantyczną skalę?

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?