The Yes Men
Kraj: USA
Czas trwania: 83 min
Yes Men to grupa aktywistów zajmująca się „prowokacjami kulturowymi” (ang. culture jammingi), uprawiają, jak sami to nazywają, „poprawę tożsamości” (ang. identity correction) poprzez udawanie decydentów i rzeczników prasowych istotnych organizacji. Tworzą i utrzymują fałszywe strony podobne do tych które chcą sparodiować, a potem przyjmują zaproszenia otrzymane przez nie, aby pojawić się na konferencjach, sympozjach i w programach telewizyjnych. Tym sposobem przedstawiają swój punkt widzenia na często dehumanizujące działania korporacji i agend rządowych.
Ich główną metodą jest satyra: udając korporacyjnych lub rządowych reprezentantów, często wypowiadają się w sposób bardzo kontrowersyjny o pracownikach i konsumentach, następnie wskazując na brak szoku czy złości na ich dowcip, kiedy nikt nie zauważa że „reakcyjna” retoryka była jedynie żartem. Czasami rzekomi przedstawiciele prasowi, podstawieni przez Yes Menów, wygłaszają oświadczenia będące spełnieniem marzeń ruchu alterglobalistycznego i przeciwników korporacyjnych przestępstw. Efektem były błędne relacje prasowe na temat rozwiązania Światowej Organizacji Handlu czy o Dow płacącym za oczyszczenie po katastrofie Union Carbide.Yes Meni podawali się za rzeczników Światowej Organizacji Handlu, McDonaldsa, Dow Chemical oraz ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miejskiego USA. Dwóch bardziej znanych Yes Menów znanych jest pod szeregiem pseudonimów, ostatnio, w filmie z 2003, Andy Bichlbaum oraz Mike Bonanno. Ich rzeczywiste nazwiska to Jacques Servin i Igor Vamos, w tej samej kolejności. Vamos jest asystentem profesora sztuk medialnych na Rensselaer Polytechnic Institute w Nowym Yorku. Jednak grupę Yes Menów tworzy wielu ludzi z całego globu.
Ich doświadczenia zostały udokumentowane w filmie The Yes Men, filmie dokumentalnym Info Wars oraz w książce The Yes Men: The True Story of the End of the World Trade Organization.