Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Tajemnica państwowa: Ratowanie banków

reżyser: Arpad Bondy, Harald Schumann
Niemcy, 2013, 58 min.
polski lektor

Wielokrotnie nagradzany dziennikarz ekonomiczny Harald Schumann w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśnia kulisy i przyczyny kryzysu europejskiej bankowości. 50 miliardów euro dla Grecji, 70 miliardów dla Irlandii, 40 dla Hiszpanii – kolejne kraje strefy euro musiały wpompować olbrzymie sumy pieniędzy w banki, aby zatuszować straty, które poniosły w wyniku udzielana złych kredytów. Gdzie tak naprawę trafiły te miliardy?

Wielokrotnie nagradzany dziennikarz ekonomiczny Harald Schumann przemierza Europę, zadając proste pytania i uzyskując intrygujące odpowiedzi. Okazuje się, że fundusze ratunkowe dla banków nie trafiają do najbiedniejszych krajów strefy euro, tylko do niemieckich czy francuskich instytucji. Część pieniędzy otrzymują wierzyciele banków, którzy chcą lub muszą być ratowani. I choć fatalnie ulokowali swój kapitał, inwestorzy ci są chronieni przed stratami za pomocą pieniędzy publicznych. Dlaczego tak się dzieje? Kto jest ostatecznym beneficjentem tych środków? Harald Schumann wyjaśnia to w jasny sposób i dzieli się z widzami swoimi odważnymi opiniami o kryzysie bankowości, który trwa od 2008 roku.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?