Ryżowy przekręt
kraj: Francja
reżyser: Jean Crépu
rok produkcji: 2010
czas trwania: 53 minuty
język: polski lektor
W czasach, gdy na świecie znowu zaczyna brakować jedzenia, reżyser Jean Crépu w swym filmie nagłaśnia kwestie przyszłych wojen komercyjnych, które wynikną z kontroli firm i rządów nad globalnymi zasobami żywności.
Ryż stanowi minimalną, dzienną porcję jedzenia dla jednej z dwóch osób na świecie. Właśnie on wydaje się być kluczem do rozwiązania żywieniowych problemów wielu krajów. I choć brzmi to absurdalnie, przyszłe zbiory ryżu mogą decydować o stabilności politycznej rządów lub ich upadku. Wiosną 2008 roku, mieszkańcy Port au Prince na Haiti umierali z niedożywienia. W Kairze i Dakarze głodne tłumy wyległy na ulice. Także Filipiny były bliskie rewolty. Co wpłynęło na tak gwałtowne zachowania ludzi?
Twórcy filmu przeprowadzili gruntowne śledztwo, rozmawiali z producentami i eksporterami w Tajlandii, kupcami w Genewie oraz importerami w Dakarze, Bamako i Manili. W efekcie przedstawili mechanizm, który doprowadził do kryzysu w 2008 roku. Korupcja na najwyższym poziomie, nowopowstające monopole, oraz spekulacje giełdowe oto siły, które zmusiły Afrykę do płacenia horrendalnych cen za azjatycki ryż.