Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Ryżowy przekręt

Ryżowy przekrętkraj: Francja
reżyser: Jean Crépu
rok produkcji: 2010
czas trwania: 53 minuty
język: polski lektor

W czasach, gdy na świecie znowu zaczyna brakować jedzenia, reżyser Jean Crépu w swym filmie nagłaśnia kwestie przyszłych wojen komercyjnych, które wynikną z kontroli firm i rządów nad globalnymi zasobami żywności.

Ryż stanowi minimalną, dzienną porcję jedzenia dla jednej z dwóch osób na świecie. Właśnie on wydaje się być kluczem do rozwiązania żywieniowych problemów wielu krajów. I choć brzmi to absurdalnie, przyszłe zbiory ryżu mogą decydować o stabilności politycznej rządów lub ich upadku. Wiosną 2008 roku, mieszkańcy Port au Prince na Haiti umierali z niedożywienia. W Kairze i Dakarze głodne tłumy wyległy na ulice. Także Filipiny były bliskie rewolty. Co wpłynęło na tak gwałtowne zachowania ludzi?

Twórcy filmu przeprowadzili gruntowne śledztwo, rozmawiali z producentami i eksporterami w Tajlandii, kupcami w Genewie oraz importerami w Dakarze, Bamako i Manili. W efekcie przedstawili mechanizm, który doprowadził do kryzysu w 2008 roku. Korupcja na najwyższym poziomie, nowopowstające monopole, oraz spekulacje giełdowe oto siły, które zmusiły Afrykę do płacenia horrendalnych cen za azjatycki ryż.