Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Przekręt w Enronie

Enron kraj: USA
rok produkcji: 2005
czas trwania: 103 min
reżyseria: Alex Gibney

Dokument o największym skandalu finansowym współczesnej Ameryki, oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Bethany McLean i Petera Elkinda, dziennikarzy magazynu „Fortune”.

Zanim pod koniec 2001 roku doszło do upadku Enronu, amerykański gigant energetyczny zatrudniał ok. 22 tysięcy ludzi. W listopadzie 2001 roku ujawniono oszustwa księgowe, które przyczyniły się do zafałszowania wyników spółki. Wcześniej ogłoszono wyniki za III kwartał 2001 roku, potwierdzające olbrzymie, sięgające kilkuset milionów dolarów straty, co spowodowało olbrzymi spadek wartości akcji. W grudniu 2001 roku Enron ogłosił bankructwo, a ceny akcji wynosiły jedynie kilkanaście centów.

Według powszechnych opinii było to największe bankructwo w historii USA. Upadek Enronu przyczynił się do upadku pracującej dla niego firmy konsultingowej Arthur Andersen. Tysiące ludzi z dnia na dzień straciło pracę, a często również swoje wszystkie oszczędności, lokowane w akcjach firmy. Bethany McLean, dziennikarka magazynu „Fortune”, jako pierwsza zaczęła wskazywać na nieprawidłowości w spółce, podczas gdy analitycy przekonani byli o jej wielkim sukcesie finansowym, a kierownictwo przyzwalało na sztuczne podbijanie cen akcji i kreatywną księgowość. Po ogłoszeniu upadku Enronu, jeden z jego szefów popełnił samobójstwo, inni zaś trafili na ławę oskarżonych w wieloletnim procesie.Reżyser Alex Gibney postrzega historię Enronu jako szerszy problem, nie tylko skandal korporacyjny. „Czułem, że realizując ten film, zdołam zrozumieć wiele innych aspektów, dotyczących amerykańskiej kultury i naszego okrutnego systemu ekonomicznego” – komentuje.

Film zdobył nagrodę Independent Spirit Award za najlepszy dokument, był również nominowany do Oskara w 2006 roku.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?