Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Globalne marnotrawstwo

rok produkcji: 2011
kraj: Francja
reżyser: Olivier Lemaire
język: polski lektor

Nasz styl życia doprowadził do globalnego kryzysu żywnościowego. O marnowaniu jedzenia na skalę planetarną. Co z tym zrobić, jak zapobiegać i jak utylizować z głową? Podczas gdy prawie miliard ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia, jedna trzecia produkcji żywności jest marnowana. Wszyscy producenci, dystrybutorzy i konsumenci żywności z krajów zachodnich wyrzucają ilość jedzenia, która mogłaby wyżywić siedem razy więcej ludzi niż obecnie głoduje. Uregulowanie powstawania odpadów spożywczych to kwestia zarówno ekologiczna, etyczna jak i ekonomiczna. Według wyliczeń specjalistów w 2050 roku na świecie będzie do wykarmienia około 9 miliardów ludzi. Producenci żywności będą musieli poradzić sobie z problemem zachowania zasobów naturalnych przy zwiększonym popycie.

Tristram Stuart, autor bestsellera „Waste: Uncovering the Global Food Scandal” prowadzi dochodzenie w sprawie odpadów spożywczych. Wraz z ekipą filmową jedzie do Pakistanu, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Europy. W krajach tych obserwuje ogrom zarówno marnotrawstwa jak i próby radzenia sobie z tą sytuacją.