Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Benetton kontra patagońscy Indianie

reżyser: José Maldavsky
Francja, 2010, 52 min.
polski lektor

Proces Indian Mapuche przeciw Benettonowi. Kto ma prawo do ziemi – uprawiający ją od wieków Indianie czy potężny międzynarodowy koncern posiadający akt własności?

W 1997 roku przedsiębiorstwo Benetton Group S.p.A przejęło argentyńską firmę i tym samym stało się właścicielem terenu w Patagonii o powierzchni 970 tysięcy hektarów. To ziemie zamieszkiwane od setek lat przez Indian Mapuche. Zaraz po zawarciu umowy zostali oni wysiedleni przez rząd, który poszedł na rękę zagranicznemu koncernowi, wykorzystującemu ten teren do hodowli owiec, z wełny których produkuje odzież. Indianie nie poddali się jednak bez walki. Dokument „Benetton kontra patagońscy Indianie” przybliża sprawę procesu, który Indianie Mapuche wytoczyli Benettonowi – firmie, która o ironio w swoich kampaniach podkreśla równouprawnienie i tolerancję.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?