Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Bananowa sprawiedliwość

Bananowa sprawiedliwośćSzwecja, 2009, 87 min.
język: polski lektor

Nikaraguańscy robotnicy pracujący na plantacjach bananów w Chinandega wypowiadają sądową wojnę koncernowi Dole Food Corporation. Oskarżają firmę o używanie zabronionych środków chemicznych, które spowodowały śmiertelne choroby i przypadki bezpłodności.

Zdeterminowanych Nikaraguańczyków reprezentuje przed amerykańskim sadem prawnik z Los Angeles, Juan „Accidentes” Dominguez, znany jako specjalista od odszkodowań powypadkowych. Dla Domingueza to największa sprawa w życiu. Jest ona przełomowa również dla całego systemu prawnego – po raz pierwszy amerykański koncern został oskarżony przed sadem w Stanach Zjednoczonych przez pracowników ze swoich zagranicznych oddziałó w (wcześniejsze sprawy kończyły się ugodą). Stawką jest nie tylko przyszłość robotników i ich rodzin, ale także oblicze globalnego biznesu. Sukces Domingueza oznaczałby nie tylko pociągniecie do odpowiedzialności oskarżonej korporacji. Otworzyłby również amerykańskie sady przed innymi ofiarami amerykańskich koncernów.

Wrogami Dole Food stała się też ekipa realizująca film „Bananowa sprawiedliwość”. Najpierw prawnicy koncernu próbowali uniemożliwić pokazy filmu na festiwalu w Los Angeles (udało im się doprowadzić do wycofania filmu z konkursu), by później zaatakować bezpośrednio realizatorów, oskarżając ich o oszczerstwo. W październiku 2009 roku pozew został wycofany, dzięki czemu film może być prezentowany na całym świecie.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?