Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Kobiecość pod ostrzem

kobiecosc_pod_ostrzemRok produkcji: 2004
Reżyseria: Marion Mayer-Hohdahl
Czas trwania: 45 minuty
Język: Polski lektor

Wstrząsający dokument o praktykowanym w Afryce rytuale obrzezania kobiet. Każdego dnia okaleczanych jest około 6000 dziewcząt…

Nie dość, że okrutny rytuał usuwania części kobiecych genitaliów jest bardzo bolesny, to stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. „Nie mogłam siusiać przez trzy albo cztery dni” wyznaje obrzezana Fatima Hassan Ahmed. Kiedy w końcu udało jej się pokonać ból i wypróżnić, w ranę wdała się infekcja. Kobiety, które przeszły rytuał obrzezania, mają również problemy podczas miesiączki i porodu. Poza tym, te same ostrza używane są do okrutnych zabiegów wielokrotnie, co sprzyja rozszerzaniu się takich chorób, jak AIDS.

Berhane Ras-Work tłumaczy do kamery, dlaczego kobiety godzą się na takie cierpienia: „To dla mężczyzn. Obrzezania dokonuje się, żeby kobieta zachowała dziewictwo dla męża. Robi się to, żeby zredukować seksualność kobiet”. Nieobrzezane dziewczyny często mają problemy ze znalezieniem męża. W społeczeństwach, w których żyją, traktowane są jak nieposkromione nimfomanki, kobiety „nieczyste”, a nienaruszone genitalia uważane są za brzydkie. Niestety afrykańskie interpretacje islamu na ogół popierają te barbarzyńskie zwyczaje.

W regionach, w których są praktykowane UNICEF i inne organizacje prowadzą akcje edukacyjne, żeby przekonać kobiety, że obrzezanie jest niebezpieczne. Niestety, wciąż zbyt mało starszych kobiet ma odwagę sprzeciwić się tradycji, a młode dziewczyny często nie mają nic do powiedzenia. Przeciwnicy obrzezania kobiet kierują swoje kampanie nie tylko do kobiet, ale i do mężczyzn, którzy coraz częściej narzekają na to, że ich obrzezane żony są oziębłe i nie czerpią przyjemności ze zbliżeń seksualnych.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?