Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Cena złota

cena_zlotafilm dokumentalny
Australia/Francja, 2007, 83 min.
reżyseria: Robert Nugent
język: polski lektor

Międzynarodowa, zautomatyzowana fabryka złota zostaje przeniesiona z Indonezji do Gwinei w zachodniej Afryce. Spokój małej wioski burzą wjeżdżające do niej maszyny.

Mieszkańcy się cieszą, gdyż mają nadzieję na zarobek. Szybko okazuje się, że się mylili. Koncern nie tylko zrujnował okoliczną przyrodę, ale i odebrał rodzinom podstawowe źródło utrzymania. Tylko nieliczni dostali pracę. Niektóre wioski przesiedlane są z dnia na dzień. Dziecinna naiwność mieszkańców w stosunku do bezdusznych praw obcej im cywilizacji zamienia się w bezsilność i rozpacz. Fabryka produkuje sztabki złota, a mieszkańcy grzebią w ziemi, by wyżywić rodziny. Zostają oskarżeni o kradzież. Konflikt narasta, do wioski wkracza wojsko i dochodzi do aresztowań. Sposób, w jaki kopalnia zmienia życie tych ludzi, jest nieodwracalny. To świat, który ginie na naszych oczach. Czy taka jest prawdziwa cena złota?

Dokument „Cena złota” znalazł się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego IDFA 2007 oraz był pokazywany na FF PLANETE DOC REVIEW 2008.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?