Korczak
gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny
premiera: 6 maja 1990
produkcja: Niemcy, Polska, Wielka Brytania
reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Agnieszka Holland
czas trwania: 1 godz. 53 min.
Historia ostatnich lat życia Janusza Korczaka polskiego pedagoga, publicysty, pisarza i lekarza żydowskiego pochodzenia.
Korczak, któremu życie nie szczędziło upokorzeń i dramatów najbardziej znany jest ze swej działalności społecznikowskiej i pedagogicznej. Jako lekarz angażował się w pomoc najbiedniejszym, sierotom i wszystkim odrzuconym przez społeczeństwo. W czasie drugiej wojny światowej mimo podeszłego już wieku wspomagał jako medyk walczącą Warszawę. Gdy jego podopiecznych przeniesiono do getta, choć wiele razy mógł przejść na aryjską stronę, nigdy nie godził się na opuszczenie tych, którymi się opiekował. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta warszawskiego i także wówczas „Stary Doktor” mimo wielu próśb i pomocy przyjaciół, nie opuścił „swoich” dzieci… pozostał z nimi do końca…
Niewiele osób już dzisiaj wie, że Korczak interesował się również anarchizmem a swoje sierocińce chciał tworzyć na wzór anarchistycznych szkół Ferrera, za co był inwigilowany w okresie międzywojennym przez policję.